Vím, co se děje
Aplikace "V OBRAZE" vám přináší přehled aktualit z webu vybraných obcí, upozorní vás na nově vložené zprávy, dozvíte se včas o pořádaných akcích, můžete si prohlédnout fotografie nebo dokumenty vyvěšené na úřední desce vybrané obce.
Karel Hron - jednatel ZO ČSV Svojšín
Včelařská organizace ve Svojšíně má 15 členů, kteří obhospodařují 167 včelstev ve Svojšíně a přilehlých obcích a osadách. A jaká byla úspěšnost chovu včel v uplynulém roce? Dá se říct, že dobrá. Vážné nemoci včel nás neohrožují a nejsou ani v Plzeňském kraji. Jednalo by se o bakteriální nemoc mor včelího plodu, což je závažné onemocnění včelích larev a hniloba včelího plodu, toto onemocnění je způsobeno širokou škálou bakterií, které napadají ještě nezavíčkovaný plod.
Léčíme pouze včelstva na varoázu, kterou způsobuje roztoč pocházející z Indie, jenž je bohužel rozšířen po celém světě. Rozvoj včelstev na jaře a rovněž tak jarní snůška medu květového byla velmi dobrá. Snůška medu travního však trvala jen krátce, což bylo následkem velkého sucha z nedostatku vláhy. Lesy nám žádný lesní tmavý med nedaly. Budeme vzpomínat na období jara. Hodně kvetly akáty a vše, co kvést má.
Členové naší organizace se pravidelně setkávají na schůzích a přednáškách, kde získávají odborné včelařské rady. Největším pokrokem ve včelařství u nás v republice je výměna plemene včel z původního na včelu kraňskou, která pochází z Rakouska, z oblasti u hranic se Slovinskem (Kraňsko).
Aby včely donesly nektar z květů rostlin do úlu a vyrobily z něj med, musí navštívit, tedy opylovat, až 5 milionů květů, to vše na 1 kg medu. Tím projevují svou pracovitost a službu rostlinám při opylování květů.
Včelaři se o včelstva starají, léčí varoázu a na to vše dohlíží orgány svazu, Výzkumný ústav včelařský a veterinární správa.
Karel Hron
Včelařská organizace byla ve Svojšíně založena v roce 1947. Od té doby po současnost stavy včelstev a také počet včelařů procházeli různými změnami. Nejvíce včelstev bylo přes 400 a také včelařů bylo kolem 43. Nyní máme 17 členů, kteří obhospodařují 212 včelstev, a ta se nacházejí ve Svojšíně a v obcích a osadách spadajících pod ZO Svojšín. Členská základna postupně stárla, ale zvrat nastal v posledních čtyřech letech příchodem mladších členů.
My členové jsme také aktivní. Scházíme se na členských schůzích, pořádáme různé odborné přednášky a dost starostí máme s udržováním dobrého zdravotního stavu včelstev. Nejvíce nás ohrožuje, jako už téměř na celém světě, malý roztoč pocházející z Indie. Je to varroáza a my včelaři musíme několikrát za rok provádět léčení a odebírat vzorky. To vše mimo včelařskou sezonu.
Co dělají včely? Jejich hlavní funkcí v přírodě není sbírat nektar a produkovat med, ale je to opylování rostlin! Bez včel by se většina rostlin i stromů jen obtížně rozmnožovala a například sklizeň ovoce by klesla až o desítky procent. Kdyby včely z přírody vymizely, byla by ohrožena potravinová základna zvířat i člověka.
Chováme včelu kraňskou. Je to plemeno pocházející z oblasti Kraňsko v Rakousku hned vedle Slovinska. Jsou to výborné včely šlechtěné pro ty nejlepší vlastnosti – mírnost, pracovitost a včasnou připravenost na snůšku. Málokdo si uvědomí, jaká je pracovitost včel. Aby získaly 1 kilogram medu, musí navštívit a odsát nektar z více jak 1 milionu květů na rostlinách a stromech a dolet na květy může být až 5 kilometrů.
Proto mějme všichni na paměti, že:
Koupí českého medu podporuje každý naši přírodu
Karel Hron, jednatel ZO ČSV
Vím, co se děje
Aplikace "V OBRAZE" vám přináší přehled aktualit z webu vybraných obcí, upozorní vás na nově vložené zprávy, dozvíte se včas o pořádaných akcích, můžete si prohlédnout fotografie nebo dokumenty vyvěšené na úřední desce vybrané obce.
tel.: 374 693 112
email: obec@svojsin.cz
datová schránka: pudasuy
číslo účtu: 108381685/0300
Pondělí:
08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Středa:
08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00